Vsebinska pogajanja se še niso začela

28. september 2015

Velik del časa na pogajanjih med vlado in sindikati javnega sektorja dne 28.9.2015 je bil namenjenega razčiščevanju podatkov o finančnih učinkih posameznih ukrepov na področju plač in drugih stroškov dela v letu 2016. Vladna stran je namreč v uvodnem delu predloga zakona, v katerega je prenesla člene, ki so bili izločeni iz Zakona o izvrševanju proračuna RS za leti 2016 in 2017, navedla, da bi sprostitev vseh varčevalnih ukrepov pomenil dvig plačne mase za 10,4%. Izkazalo se je, da so v ta izračun so vključeni tudi učinki sproščenih napredovanj v plačne razrede in nazive, ki naj bi po vladni oceni znašali 179 milijonov evrov. Sindikalna stran je v zaključnem delu pogajanj zavrnila zadnji predlog vladne strani in navedla, v kateri smeri vidi možnost nadaljnjega vodenja pogajanj. Možnost pogajanj dopušča le o plačni lestvici, premijah kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja in o znesku sredstev za delovno uspešnost, kategorično pa je zavrnila ponovno zniževanje regresa za letni dopust. Ob tem je sindikalna stran izpostavilo zahtevo, da je potrebno v dogovoru ustrezno urediti možnosti novih zaposlitev in odpravo plačnih anomalij (prvenstveno za plačno skupino J). V kolikor pride do dogovora, sindikalna stran zahteva tudi umik predlaganih sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerimi se poslabšuje položaj javnih uslužbencev. Vladna stran je napovedala, da bo do naslednjih pogajanj, ki bodo prihodnji teden, pripravila nov pogajalski predlog.