Uvodni sestanek z ministrico dr. Majo Makovec Brenčič

09. junij 2015

Sindikat VIR je dr. Maji Makovec Brenčič že sredi maja, takoj po njeni izvolitvi na funkcijo ministrice za izobraževanje, znanost in šport, poslal čestitke ter ji zaželel uspešno delo. Ob tem je Sindikat VIR izrazil zadovoljstvo, da je že kot kandidatka za ministrico, v predstavitvi pred odborom DZ, kot temelj izobraževanja izpostavila javno šolstvo ter napovedala, da se bo zavzemala za kakovost izobraževanja na vseh ravneh, za krepitev profesionalnega razvoja pedagoških delavcev ter ureditev sistemskega in razvojnega financiranja. Hkrati je Sindikat VIR izrazil pripravljenost za sodelovanju v dialogu, ki ga je napovedala v zvezi z mrežo šol, vajeništvom, urejanjem zakonodaje na področju visokega šolstva in znanosti, kot tudi pri reševanju ostalih aktualnih vprašanj, ki zadevajo status in materialni položaj zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. Do prvega srečanja med ministrico in njenimi sodelavci ter predstavniki Sindikata VIR in SVIZ je prišlo v torek, 9. junija, v prostorih ministrstva. Na srečanju je sindikalna stran uvodoma opozorila, da je bilo področje izobraževanja v zadnjih letih v največji meri prizadeto z zniževanjem plač in poseganjem v standarde in normative ter izpostavila številna konkretna vprašanja glede financiranja, spreminjanja področne zakonodaje, standardov in normativov, mreže šol, idr. Ministrica dr. Maja Makovec Brenčič je poudarila, da se zaveda težkega položaja resorja, kar zadeva finančna sredstva, da pa bo ministrstvo izpolnjevalo in izpolnilo vse svoje obveznosti. Ministrica je zagotovila, da se standardi in normativi ne bodo spreminjali, omenila pa je še prizadevanja ministrstva za dvig kakovosti izobraževanja učiteljev ter druge dejavnosti, ki jim bo v njenem mandatu namenjene več pozornosti (povezovalna vlog šol v okoljih, pomen podružničnih šol, …). Ministrstvo bo iskalo razumne prihranke, ob sodelovanju vseh deležnikov. Ob koncu srečanja je bilo iz obeh strani izraženo prepričanje, da so tovrstni sestanki pomembni in potrebni ter da bomo z njimi redno nadaljevali.