Srečanje sindikatov s področja visokega šolstva in znanosti z ministrico

29. junij 2015

V ponedeljek, 29.6.2015, ob 15.00 uri je v prostorih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport potekalo prvo uradno srečanje predstavnikov sindikatov s področja visokega šolstva in znanosti z ministrico dr. Majo Makovec Brenčič. Na sestanku smo izmenjali stališča o razmerah v visokem šolstvu in raziskovalni dejavnosti ter spregovorili o napovedanih spremembah Zakona o visokem šolstvu in Zakona o raziskovalni dejavnosti. Predstavniki sindikatov smo ministrico povprašali o ureditvi financiranja visokošolskih in drugih zavodov in poudarili, da je najprej bistveno poskrbeti za stabilno financiranje. Na ministrico smo naslovili tudi vprašanje o normativih v visokem šolstvu ter o tem, kako bo uredila volitve rektorjev in dekanov, pri čemer je zahteva sindikatov, da jih imajo pravico voliti vsi zaposleni. Ministrica dr. Maja Makovec Brenčič je povedala, da se bodo na ministrstvu problema financiranja lotili z novelo ZViS, katere predlog bodo pripravili do jeseni. O predlogu pa bodo nato potekala usklajevanja s sindikati in ostalimi deležniki. Pri Zakonu o raziskovalni dejavnosti bo po ministričinih besedah izhodišče za usklajevanje predstavljal že izdelan predlog, ki ga je pripravila delovna skupina. Do konca leta naj bi MIZŠ predstavilo tudi osnutek novosti glede ARRS, pri katerem naj bi bilo v ospredju boljše povezovanje z gospodarstvom.