Soglasje o realizaciji VI. točke dogovora še ni bilo doseženo

09. december 2015

Na seji pogajalske komisije 8.12.2015 je vladna stran odgovorila na približevalni predlog sindikalne strani o realizaciji VI. točke Dogovora o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepih v javnem sektorju za leto 2016. Vladna stran je sprejela sindikalni predlog, da se v plačni skupini J za en plačni razred dvigne vrednotenje delovnih mest do IV. tarifnega razreda, ki so uvrščena do vključno 14. plačnega razreda, vendar je hkrati predlagala, da se uveljavitev novih uvrstitev delovnih mest prestavi na 1.5.2016. Zamik uveljavitve novih uvrstitev delovnih mest je sindikalna stran zavrnila in opozorila, da skupna vrednost uskladitve po zadnjem sindikalnem predlogu predstavlja strošek v višini zgolj 1,3 milijona EUR na letni ravni. To bi približno 8.300 najbolj socialno ogroženim zaposlenim v javnem sektorju, na najnižje vrednotenih delovnih mestih, vsaj malo izboljšalo materialni položaj. Glede na to, da vladna stran ni imela mandata za sprejem sindikalnega predloga, je sindikalna stran izrazila pričakovanje, da bo le-tega pridobila na seji Vlade RS v četrtek, 10.12.2015. Kakršni koli časovni odmiki od rokov, opredeljenih v dogovoru, bi po prepričanju sindikatov pomenili kršitev dogovora in slabo popotnico za že dogovorjena pogajanja v prihodnjem letu.