Sindikati enotno zavrnili vladne predloge sistemskih sprememb

03. julij 2015

Sindikati javnega sektorja iz obeh sindikalnih pogajalskih skupin so na skupnem sestanku 2.7.2015 soglasno sprejeli enotno stališče do vladnih »Izhodišč za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o izboljšavah plačnega sistema javnega sektorja, odpravi anomalij in politiki plač v obdobju 2016–20120«. V skupnem stališču smo sindikati opozorili, da je spreminjanje plačnega sistem v javnem sektorju v smeri nadomestitve kratkoročnih varčevalnih ukrepov, ki so bili sprejeti za čas krize, z dolgoročnimi strukturnimi ukrepi, za sindikate javnega sektorja nesprejemljivo. Sindikati zahtevamo, da začne plačni sistem s 1.1.2016 delovati v vseh svojih elementih. V kolikor želi vlada zagotavljati dodatno fleksibilnost plačnega sistema, naj zagotovi še dodatno maso sredstev za plače. Sindikati smo poudarili, da se strinjamo z nujnostjo odprave plačnih anomalij, kot so opredeljene v podpisanih dogovorih in sporazumih, ker pa je vlada med anomalije dodala tudi uvrstitve delovnih mest plačne skupine »B« (direktorji, ravnatelji), ki v dogovorih o odpravi anomalij do zdaj niso bili omenjeni, sindikati predlagamo, da se med anomalije uvrsti tudi dejstvo, da minimalna plača sega do 16. plačnega razreda, kar je potrebno prioritetno odpraviti. Vladnemu predlogu, da se popravijo plače direktorjev, sindikati ne nasprotujemo, vendar predlagamo, da se popravke plač v skupini »B« rešuje vzporedno s popravki na najnižje ovrednotenih delovnih mestih v plačni skupini »J« in na ugotovljenih delovnih mestih v drugih plačnih skupinah. Sindikati zavračamo namero vlade o nadaljevanju varčevalnih ukrepov na področju obsega sredstev za plače in druge stroške dela v javnem sektorju v letu 2016 ter vztrajamo pri dosledni izpolnitvi zavez iz Dogovora o ukrepih za zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela v javnem sektorju za leto 2015.