Pravice delavce, ki zaradi omejitev (še) ne morejo delati

02. junij 2020

Spoštovani!

V času trajanja epidemije in tudi po razglasitvi njenega konca, nekateri javni uslužbenci niso imeli ali še vedno nimajo možnosti povratka na delo. Delodajalec jim zaradi njihovega zdravstvenega položaja oziroma omejitev, ki iz njega izhajajo (npr. delovni invalidi, delavci z zdravstvenimi omejitvami, ki so posledično bolj ogroženi) ne more ponuditi ustreznega dela.

Pri tem izpostavljamo, da v primeru dvoma, ali delavec lahko varno opravlja delo ali ne, o zadevi presoja medicina dela, kamor delodajalec na lastne stroške napoti delavca.

Sodna praksa je za primere, ko je delavec poslan na čakanje iz razloga na strani delodajalca, ker mu ta ne more zagotoviti ustreznega dela, že odgovorila, zato opozarjamo: delavec je v teh primerih, tudi po sodni praksi, upravičen do 100% nadomestila. To izhaja prvega odstavka 137. člena ZDR-1 (VIII Ips 91/2010; sodbo prilagamo). Nenazadnje pa je glede tega zaslediti enako mnenje tudi Vlade RS (tabelo prilagamo).

Ana Jakopič, uni dipl. iur.

SEKRETARKA GO SINDIKATA  VIR