Pogajalski skupini parafirali besedilo dogovora

01. december 2014

Na pogajanjih 1.12.2014 sta pogajalski strani sindikatov javnega sektorja in Vlade RS vendarle uspeli uskladiti in parafirati besedilo "Dogovora o ukrepih za zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela v javnem sektorju za leto 2015", tako da protestnega shoda 3.12.2014 ne bo. Pred dokončnim podpisom dogovora, ki bo predvidoma v torek, 9.12.2014, ga morajo potrditi še organi sindikatov in vlada. Katere so ključne točke dogovora? V prihodnjem letu bodo še naprej v veljavi sedaj veljavni ukrepi, sprostila pa se bodo napredovanja tako v plačne razrede kot v nazive, pri čemer bodo javni uslužbenci pridobili pravico do plače iz naslova napredovanja s 1.12.2015. Tiste, ki bodo napredovali v letu 2016, pa bodo pravico do plače iz naslova napredovanja pridobili s 1.12.2016. Premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence se bodo prvih šest mesecev v letu 2015 izplačevale znižane za 90%, nato štiri mesece znižane za 85% in zadnja dva meseca znižane za 70%. Od 1.1.2016 dalje pa v polni višini. Pri delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela bodo še naprej veljale dosedanje omejitve, po novem pa bodo za izplačilo delovne uspešnosti uporabniki proračuna lahko porabili največ 40% in ne več 60% sredstev iz prihrankov. Zmanjševanje števila zaposlenih v letu 2015 se bo dosegalo s selektivno in restriktivno politiko nadomeščanja javnih uslužbencev, ki jim preneha delovno razmerje, pri čemer zmanjšanje števila javnih uslužbencev v obdobju januar 2015–januar 2016 ne bo preseglo 1%. Vlada RS se z dogovorom obvezuje, da brez soglasja s podpisniki tega dogovora v letu 2015 ne bo dodatnih ali drugačnih posegov v plače, povračila in druge prejemke javnih uslužbencev. V primeru stavke, ki bi bila posledica kršitve tega dogovora, pa bi stavkajočim za čas stavke pripadalo nadomestilo v višini plače, ki bi jo prejeli, če bi delali. Sindikati, podpisniki dogovora, pa se zavezujejo, da ne bodo vložili pobude ali zahteve za referendum ali vodili oziroma podpirali referendumskih aktivnosti zoper spremembo zakona, ki pomeni uresničitev tega dogovora.