Podpisana izjava o usklajenosti ZIPRS

24. september 2015

Na zahtevo sindikalne strani sta se pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja in vlade na pogajanjih v sredo, 23.9.2015, usklajevali glede vsebine Zakona o izvrševanju proračuna RS za leti 2016 in 2017 (ZIPRS). Uvodoma je minister Mramor predstavil vladna izhodišča in finančni okvir za pripravo proračuna za leto 2016. Ob tem je poudaril, da si vlada želi skleniti dogovor s sindikati javnega sektorja in da se lahko vse določbe, ki zadevajo plače in druge pravice javnih uslužbencev, izločijo iz ZIPRS in vnesejo v poseben zakon. Sindikalna stran je v odgovoru vladno stran opozorila na določbo Socialnega sporazuma, ki vlado zavezuje, da vsa ključna vprašanja, ki zadevajo položaj zaposlenih v javnem sektorju, ureja v soglasju s sindikati javnega sektorja. V nadaljevanju pogajanj je sledila vsebinska obravnava ZIPRS po posameznih členih, ki se je zaključila s podpisom izjave o usklajenosti zakona. Iz izjave o usklajenosti ZIPRS je razvidno, da so iz njega izločeni vsi neusklajeni členi, s katerimi naj bi se uzakonilo podaljšanje varčevalnih ukrepov in nekaj določb Zakona o uravnoteženju javnih financ (ZUJF), ki jim konec letošnjega leta poteče veljavnost. Dogovorjeno je bilo, da se bodo izločeni členi prenesli v poseben zakon, ki bo predmet usklajevanja med vlado in sindikati javnega sektorja. Vladna stran se je pri tem obvezala, da bo pred nadaljevanjem pogajanj na Vladi RS verificirala zavezo, da bo le-ta, v primeru da na pogajanjih ne pride do uskladitve besedila zakonskih določb, poslance Državnega zbora seznanila, da niso izpolnjeni pogoji za nadaljevanje zakonodajnega postopka, saj zakon ni usklajen s socialnimi partnerji.