Parafiran Dogovor o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepih v javnem sektorju za leto 2016

06. november 2015

Pogajanja dne 6.11.2015 med vladno in sindikalno stranjo so se zaključila s parafiranjem Dogovora o ukrepih na področju stroškov dela in drugih ukrepih v javnem sektorju za leto 2016, saj sta pogajalski strani dosegli soglasje glede vsebine dogovora. Parafiran dogovor ne posega v sprostitev že dogovorjenih napredovanj v plačne razrede in nazive, tako da se bodo le-ta sprostila s 1.12.2015, kot je bilo dogovorjeno že z lanskim dogovorom. Med najpomembnejše točke parafiranega dogovora sodijo: 1. Sprostitev plačne lestvice s 1.9.2016. 2. Regres za letni dopust v letu 2016: - do vključno 30. plačnega razreda 790,73 €; - od 31. do vključno 40. plačnega razreda 696 €; - od 41. do vključno 50. plačnega razreda 450 €; - od 51. plačnega razreda in višje 350 €. 3. Izplačevanje delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela in premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja v letu 2016 v enaki višini kot v letošnjem letu. 4. Zaveza, da delovna skupina za odpravo anomalij plačnega sistema, pripravi najkasneje do konca novembra 2015 koncept ustreznega vrednotenja delovnih mest, upoštevaje vse do sedaj sklenjene dogovore med vlado in sindikati, ki vključuje: - metodologijo za identifikacijo anomalij, - opredelitev področij, nosilcev in časovno dinamiko odprave anomalij v plačnih skupinah, razen v tistih, katerih odprava anomalij ni že rokovno in drugače opredeljena v veljavnih sporazumih ali dogovorih z reprezentativnim sindikatom. Vladna in sindikalna stran soglašata, da se upoštevaje vse do sedaj sklenjene dogovore med Vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja kot anomalija plačnega sistema šteje tista pomanjkljivost plačnega sistema, za katero se ugotovi očitno neskladje s primerljivimi delovnimi mesti po plačnih podskupinah. Še posebej to velja za delovna mesta v plačni skupini J in posamezna delovna mesta v drugih plačnih skupinah, kot izhaja iz Dogovora o ukrepih na področju plač v javnem sektorju zaradi makroekonomskih razmer za obdobje 2009-2010 z dne 24.2.2009. Vladna in sindikalna stran soglašata, da se s 1.1.2016 uveljavijo nove uvrstitve delovnih mest, ki so vezane na uvrstitve ODMN, katerih vrednotenje je bilo spremenjeno z Aneksom št. 1 h KPJS in katerih uvrstitev je zaradi načelo enakega plačila za primerljivo delo potrebno zvišati. 5. Vlada se z dogovorom obvezuje, da v obdobju od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 ne bo brez soglasja s podpisniki tega dogovora dodatno posegala v plače, druge prejemke, pravice in obveznosti iz delovnega razmerja javnih uslužbencev, ki so dogovorjene s tem Dogovorom. V primeru stavke, ki je posledica kršitve tega dogovora, stavkajočim za čas stavke pripada nadomestilo v višini plače, ki bi jo prejeli, če bi delali. 6. O postopnem sproščanju preostalih ukrepov in okviru za rast mase stroškov dela v javnem sektorju v obdobju 2017-2019 se bosta vladna in sindikalna stran pogajali v začetku leta 2016, tako da bo dogovor sklenjen najkasneje do 30. aprila 2016. Do podpisa dogovora se bodo v ponedeljek in torek opredelila še Vlada RS in vodstva vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja. Podpis dogovora bo predvidoma v torek, 10.11.2015.