Na sestanku z ministrico brez dogovora o učni pomoči

19. januar 2015

Predstavniki obeh reprezentativnih sindikatov na področju vzgoje in izobraževanja smo se 19.1.2015, ob 13.30 uri, sestali z ministrico dr. Stanko Setnikar Cankar. Tema sestanka je bila začasna prekinitev financiranja učne pomoči. Na sestanku smo ministrico opozorili, da je z navedenim ukrepom enostransko posegla v pravice strokovnih delavcev, ki izvajajo učno pomoč, kar predstavlja kršitev Dogovora o ukrepih za zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela v javnem sektorju za leto 2015, kot tudi Aneksa št. 7 h KPJS. Poudarili smo, da ukinitvi financiranja učne pomoči nasprotujemo, saj sodimo, da morajo biti učitelji za dodatno delo, ki ga opravljajo, tudi ustrezno plačani ter ministrico pozvali, da naj ta ukrep umakne. Ministrica je uvedbo navedenega ukrepa utemeljevala s potrebnimi prihranki, ki jih mora zagotoviti resor izobraževanja v okviru rebalansa proračuna za leto 2015. Pri tem je poudarila, da bodo na ministrstvu pripravili analizo postopka usmerjanja otrok in izdajanja odločb, na podlagi katerih se dodatna učna pomoč izvaja. Predstavniki sindikatov smo prevetritev postopka izdajanja odločb podprli, vendar smo vztrajali, da je potrebno začasno prekinitev financiranja učne pomoči odpraviti, v nasprotnem primeru bo sindikalna stran posegla po protestnih aktivnostih Ministrica je povedala, da med resorji znotraj vlade še vedno potekajo usklajevanja o potrebnih prihrankih, tako da se bodo lahko posamezni varčevalni ukrepi v kratkem še spremenili.