Na pogajanjih brez pravega napredka

12. oktober 2015

Na pogajanjih, dne 12.10.2015, je vladna stran predstavila protipredlog, s katerim je odgovorila na predlog sindikalne strani, ki ga je le-ta predstavila na seji pogajalske komisije, dne 28.9.2015. Vladna stran je v protipredlogu predvidela: - sprostitev plačne lestvice s 1.12.2016; - regres za letni dopust se javnim uslužbencem, ki imajo osnovno plačo nižjo od minimalne plače (do vključno 16. plačnega razreda), določi v višini minimalne plače, ostalim pa se višina regresa določi glede na uvrstitev v plačni razred po enaki lestvici, kot je sedaj določena v Zakonu o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leto 2015, s tem, da se vsem od vključno 17. plačnega razreda navzgor doda 100 evrov; - možnost preoblikovanja določbe o omejitvi sklepanja avtorskih in podjemnih pogodb; - da se v zvezi s predlagano omejitvijo števila dni letnega dopusta sprožijo pogajanja o spremembi kolektivnih pogodb, in da zakonska omejitev velja le do takrat, ko bo prišlo do sprememb v kolektivnih pogodbah; - vse ostale predlagane ukrepe, vključene v predlog Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leto 2016; - usklajevanje vseh predlaganih sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in Zakona o javnih uslužbencih z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Sindikalna stran je odgovorila z novim približevalnim predlogom: - plačna lestvica naj se namesto s 1.1.2016 sprosti s 1.2.2016; - premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence naj se od 1.1.2016 dalje namesto v višini 100% izplačujejo v višini 90 %; - redna delovna uspešnost naj se začne v celotni višini izplačevati najkasneje s 1.1.2017; - podaljšanje ostalih varčevalnih ukrepov ne pride v poštev. Prav tako je sindikalna stran ponovila zahtevo po umiku predlaganih sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katerimi se poslabšuje položaj javnih uslužbencev, ustrezno ureditev možnosti novih zaposlitev, odpravo plačnih anomalij ter realizacijo vladnih zavez, ki izhajajo iz nekaterih stavkovnih sporazumov za posamezne dejavnosti javnega sektorja. Ob koncu pogajanj je bilo dogovorjeno, da se bodo pogajanja nadaljevala v ponedeljek, 19.10.2015.