Le še malo manevrskega prostora

03. november 2015

Na pogajanjih dne 2.11.2015 je vladna stran spremenila svoj pogajalski predlog ukrepov na področju plač in drugih stroškov dela le v točki regresa za letni dopust, in sicer tako, da ga je od 31. plačnega razreda naprej povišala še za dodatnih 40 evrov. Po novem vladnem predlogu bi regres za letni dopust v letih 2016 in 2017 tako znašal: - do vključno 30. plačnega razreda 790,73 €; - od 31. do vključno 40. plačnega razreda 696 €; - od 41. do vključno 50. plačnega razreda 450 €; - od 51. plačnega razreda in višje 350 €. Vladna stran je ob predstavitvi svojega pogajalskega predloga opozorila, da njen trenutni predlog, ki poleg dviga regresa za letni dopust vključuje tudi sprostitev plačne lestvice s 1.11.2016 in že dogovorjeno sprostitev napredovanj v plačne razrede in nazive, pomeni dvig plačne mase v letu 2016 za 4,7% in da praktično nima več manevrskega prostora. Sindikalna stran se je s protipredlogom približala vladni strani le v točki premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence. Po novem sindikalnem predlogu bi se premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence od 1.1. do 30.6.2016 izplačevale v višini 40 %, od 1.7. do 30.9.2016 v višini 50 % in od 1.10. do 31.12.2016 v višini 60 %. Svoja ostala pogajalska izhodišča pa je sindikalna stran ponovila: - plačna lestvica naj se sprosti s 1.6.2016; - regres naj se vsem izplača v višini minimalne plače (790,73 €); - za redno delovno uspešnost se naj v letu 2017 nameni 1% mase za plače; - opredelijo se ključne določbe Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in Zakona o javnih uslužbencih, ki se lahko spremenijo oz. dopolnijo le v soglasju sindikalne strani; - opredelita se način in dinamika odpravljanja anomalij plačnega sistema; - število zaposlenih, ki se financirajo iz javnih virov, se na ravni posameznega proračunskega uporabnika ne bo več zmanjševalo, dopustilo se bo zaposlovanje novih, v kolikor za to obstajajo potrebe in so v ta namen zagotovljena sredstva. Ob koncu pogajanj je bilo dogovorjeno, da se bo v sredo, 4.11.2015 sestala delovna skupina za pripravo podlag za odpravo plačnih anomalij, v četrtek, 5.11.2015 pa se bo predvidoma še zadnjič sestala pogajalska komisija, saj je potrebno zaradi rokov vezanih na sprejem proračunov za leti 2016 in 2017 pogajanja takrat zaključiti. V kolikor bo prišlo do parafiranja besedila dogovora, se bodo morali da njega še pred podpisom opredeliti tako vlada kot tudi vsi sindikati javnega sektorja.