Javna pobuda Svetu za visoko šolstvo

23. februar 2015

Predstavniki zaposlenih na univerzah in študentov smo na Svet za visoko šolstvo naslovili javno pobudo, v kateri izražamo protest zoper predlog koncepta novega Zakona o visokem šolstvu in postopek njegovega pripravljanja. Koncept ni usklajen s finančnimi zavezami socialnega sporazuma (leto 2011 kot izhodišče za financiranje temeljne dejavnosti visokega šolstva), glede na zakon, ki ga je pripravila prejšnja vlada, upočasnjuje dinamiko zviševanja sredstev do 2% BDP, predvideva vavčerski sistem in ne vsebuje varovalk za omejevanje plačljivega polnega študija, oži pravico do volitev rektorja in prepušča notranjo ureditev "avtonomiji" vodstev, ki sprejemajo statut, povečuje pa vpliv izvršne oblasti na upravni odbor, ki izbira poslovnega direktorja. Poleg tega predlog predvideva popolno deregulacijo delovnih obveznosti in grob poseg v veljavni sistem delovnih mest in napredovanj. Menimo, da ima nova vlada legitimno pravico, da zavrže predlog zakona, ki je bil pod prejšnjo vlado že v veliki meri usklajen z deležniki, dvomimo pa o konstruktivnosti tega početja. Koncept zakona je bil pripravljen v ozki delovni skupini, katere sestava doslej ni bila objavljena, nekateri domnevni člani pa so se od nje že pred časom javno distancirali. Presenečeni smo tudi nad zaporedjem dogodkov v procesu usklajevanj. Za sredo, 25. 2. 2015, je namreč predvidena razprava na Svetu za visoko šolstvo, šele za 3. 3. 2015 pa sestanek z "deležniki". Svet za visoko šolstvo je formalen organ, ki večinoma daje mnenja k že oblikovanim in usklajenim predlogom, ni pa primeren prostor za usklajevanje med deležniki. Zato se ne moremo znebiti vtisa, da se vlada, ki se je usklajevanju že doslej nespretno izmikala, argumentiranega soočenja z deležniki boji in zato na Svetu za visoko šolstvo išče formalno legitimacijo za predloge, ki jih ocenjujemo kot nedomišljene, strokovno šibke in predvsem uničujoče za prihodnji razvoj visokega šolstva v Republiki Sloveniji. Zato od ministrstva pričakujemo, da bo še pred sejo objavilo sklep o sestavi delovne skupine, Svetu za visoko šolstvo pa predlagamo: 1) da se pred začetkom strokovne razprave in usklajevanj ne opredeljuje do koncepta zakona; 2) da pozove Vlado RS in Državni zbor, naj proračunsko postavko za temeljno dejavnost visokega šolstva v proračunu za leto 2015 uskladita z zavezami nedavno podpisanega socialnega sporazuma (leto 2011 kot izhodišče za financiranje temeljne dejavnosti).