Diametralno nasprotna pogajalska izhodišča

16. julij 2015

Sindikalna stran je na sestanku pogajalske komisije 15.7.2015 vladni strani predstavila stališča sindikatov javnega sektorja do vladnih »Izhodišč za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o izboljšavah plačnega sistema javnega sektorja, odpravi anomalij in politiki plač v obdobju 2016–2020«. V predstavitvi stališč smo sindikati ponovno poudarili, da zavračamo nadaljevanje varčevalnih ukrepov na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju v letu 2016 ter vztrajamo pri dosledni izpolnitvi zavez iz Dogovora o ukrepih za zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela v javnem sektorju za leto 2015. Prav tako smo sindikati opozorili, da je spreminjanje plačnega sistem v javnem sektorju v smeri nadomestitve kratkoročnih varčevalnih ukrepov, ki so bili sprejeti za čas krize, z dolgoročnimi strukturnimi ukrepi, za sindikate nesprejemljivo. V nadaljevanju je vladna stran predstavila predlog sprememb in dopolnitev Zakona o sistemu plač v javnem sektorju in predlog Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leto 2016, s katerim želi vlada podaljšati veljavnost nekaterih ukrepov iz leta 2015 v leto 2016. Ker so vladni predlogi pripravljeni na podlagi pogajalskih izhodišč, ki jih sindikalna stran že zavrnila, bo na pogajanjih, ki se bodo nadaljevala 7. septembra 2015, izredno težko doseči kompromisne rešitve.