Brez novega približevalnega predloga

27. oktober 2015

Na pogajanjih dne 26.10.2015 vladna stran ni predstavila novega približevalnega predloga ukrepov na področju plač in drugih stroškov dela. Napovedala je, da bo to storila po seji vlade v četrtek, 29.10.2015 ter predlagala, da se pogajalski strani poskušata uskladiti o preostalih ukrepih, ki so opredeljeni v predlogu Zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2016 in drugih ukrepih v javnem sektorju (od vključno 8. do 14. člena). Sindikalna stran se je strinjala, da se (v 8. členu) tudi za funkcionarje in za tiste javne uslužbence, za katere tega ne ureja kolektivna pogodba, uredi višino nadomestila plače za čas odsotnosti z dela zaradi bolezni in poškodbe izven dela, ki bremeni delodajalca in sicer v enaki višini (80 % osnove), kot velja za javne uslužbence, za katere so pravice in obveznosti urejene v kolektivnih pogodbah. Prav tako se je sindikalna stran strinjala, da s predlaganim 9. členom tudi funkcionarjem in javnim uslužbencem, za katere tega ne ureja kolektivna pogodba, pripada jubilejna nagrada le v primeru, če je za posamezni jubilej še niso prejeli v javnem sektorju. Z 10. členom zakona, ki določa, da je lahko znesek vplačil kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, ki ga za posameznega javnega uslužbenca v posameznem koledarskem letu plača delodajalec, nižji od 240 evrov, se sindikalna stran ni strinjala, saj se pogajalski strani še nista uskladili o višini premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja v letu 2016. Sindikalna stran je pri 11. členu zakona, s katerim se ponovno določa ukrep iz 188. člena ZUJF, po katerem javnemu uslužbencu, ki izpolni minimalne pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja, pogodba o zaposlitvi preneha veljati po samem zakonu, vztrajala na njegovi časovni omejitvi in vezavi na zaposlovanje mladih, kar je potrebno konkretizirati v dogovoru. Pri 12. členu zakona, s katerim se podaljšuje omejevanje števila dni letnega dopusta po ZUJF-u (na 35 dni ter na dodatnih 15 dni letnega dopusta za posebne pogoje dela, upoštevaje kriterije in višine, kot so določene v zakonih, podzakonskih predpisih, splošnih aktih in kolektivnih pogodbah), je sindikalna stran vztrajala na njegovi časovni omejitvi in urejanju v kolektivnih pogodbah. Sindikalna stran ni nasprotovala 13. členu zakona, s katerim se določa omejitev sklepanja avtorskih in podjemnih pogodb. Določeni sta tudi dve izjemi od omejitve, in sicer: če je podana izrecno določena podlaga v predpisih (zakon, podzakonski akt) in kadar je avtorska in podjemna pogodba sklenjena za taksativno naštete primere, in sicer za: 1. izvajanje strokovnih usposabljanj, strokovnih izpitov in preizkusov znanja, ki se izvajajo v za ta namen ustanovljenih organizacijskih enotah, 2. izvajanje znanstveno raziskovalnega in drugega dela za nemoteno delovanje javnih visokošolskih in raziskovalnih zavodov, 3. izvajanje posebnih projektov, če so za te projekte zagotovljena dodatna sredstva, 4. izvajanje projektov institucionalne izgradnje, ki se financirajo iz sredstev EU ali drugih tujih sredstev, 5. izvajanje programov bilateralne tehnične pomoči. Prav tako sindikalna stran ni nasprotovala 14. členu zakona, s katerim se določa omejitev sklepanja pogodb o izobraževanju med uporabniki proračuna in njihovimi zaposlenimi, razen v primeru, če obveznost, da delodajalec sklene pogodbo o izobraževanju, ne izhaja iz predpisa ali kolektivne pogodbe. Sindikalna stran je predlagala spremembo drugega odstavka tega člena, s katerim se dopušča izjema, ki velja za javne zdravstvene zavode, kjer je treba upoštevati specifične zdravstvene poklice, ki so potrebni, da javni zdravstveni zavod pridobi status klinika, klinični oddelek, klinični inštitut. Ob koncu pogajanj je bilo dogovorjeno, da se bo pogajalska komisija ponovno sestala v četrtek, 29.10.2015.